Czy czeka nas boom w energetyce?
    energia wiatrowa5 · alternatywne źródła energii10 · energetyka34
2009-07-19
Od lat zdecydowana większość (ok. 90 %) produkowanej w Polsce energii pochodzi ze spalania węgla. Od pewnego czasu obserwujemy jednak w naszym kraju wyraźny wzrost zainteresowania pozyskiwaniem energii ze źródeł odnawialnych, głównie wiatru i biopaliw. Szczególnie dynamicznie rozwija się w ostatnich latach polska energetyka wiatrowa.

Energetyka wiatrowa w Polsce

Obecnie na terenie naszego kraju działa 277 koncesjonowanych źródeł energii pochodzącej z wiatru. Są to zarówno pojedyncze turbiny, zespoły kilku turbin jak i całe farmy wiatrowe o łącznej mocy ok. 538 MW, które w tym roku (do maja) wyprodukowały łącznie już około 233 GWh energii. Rozmieszczenie źródeł energii uzyskiwanej z wiatru w Polsce przedstawia Ilustracja 1 (niebieskie punkty oznaczają inwestycje będące jeszcze w trakcie realizacji), natomiast Tabela 1 przedstawia listę największych elektrowni wiatrowych obecnie działających w naszym kraju.

Ilustracja 1. Rozmieszczenie koncesjonowanych źródeł energii pochodzącej z wiatru
(Źródło: PSEW) Ilustracja 1. Rozmieszczenie koncesjonowanych źródeł energii pochodzącej z wiatru (Źródło: PSEW)

Z roku na rok, coraz więcej energii pozyskiwanej jest z wiatru. W roku 2008, produkcja energii pochodzącej z tego odnawialne źródła wyniosła 790,2 GWh, czyli ponad pięć razy więcej niż jeszcze cztery lata wcześniej (142,3 GWh w 2004 roku). Statystkę produkcji energii z wiatru w Polsce przedstawia Tabela 2.

Pomimo tak dużego wzrostu produkcji energii przez elektrownie wiatrowe, stanowi ona zaledwie 1,5% całkowitej krajowej produkcji energii w Polsce. Dla porównania, Dania generuje w ten sposób 19% swojej energii, Hiszpania i Portugalia 11%, a Niemcy i Irlandia 7%. Udział energii pochodzącej z wiatru w całkowitej krajowej produkcji powinien jednak wkrótce wyraźnie wzrosnąć. Po pierwsze, inwestycjami w energetykę wiatrową w Polsce zainteresowanych jest wiele firm, a po drugie, aby dostosować się do wymagań Unii Europejskiej, do końca 2010 roku 7,5% energii produkowanej w Polsce powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.

Tabela 1. Największe działające elektrownie wiatrowe w Polsce
(Źródło: PSEW)
Tabela 1. Największe działające elektrownie wiatrowe w Polsce (Źródło: PSEW)

Perspektywy rozwoju na przyszłość

Według opublikowanego 16 lipca (raportu) „Inwestycje związane z energetyką wiatrową w latach 2009-2011 sporządzonego przez kancelarię BSJP we współpracy z Taylor Wessing, w polskiej branży energetycznej w szykuje się prawdziwy boom. Autorzy raportu przeprowadzili wywiady z osobami odpowiedzialnymi za decyzje inwestycyjne w 42 firmach z branży energii odnawialnej. 92,9% badanych firm zadeklarowało, że w ciągu trzech najbliższych lat zamierza zainwestować w energetykę wiatrową w Polsce. Co więcej, pozostałe 7,1% nie tyle nie planuje tego typu inwestycji, co jeszcze nie podjęło wiążącej decyzji.

Według autorów raportu, zapotrzebowanie na energię produkowaną z wiatru w Polsce stale rośnie. Rząd planuje aby w przyszłym roku udział energetyki wiatrowej sięgnął 2,7% udziału w całkowitej produkcji energii w Polsce. Międzynarodowe firmy z polskimi oddziałami są gotowe stawić czoła rosnącemu popytowi i chcą zaspokoić potrzeby rynku. Firmy te są gotowe wyłożyć na ten cel pokaźne sumy. Jak powiedział autorom raportu BSJP&TW Andrzej Modzelewski, dyrektor ds. rozwoju przedsiębiorstwa RWE Polska, jego firma planuje przeznaczyć na inwestycje w energetykę wiatrową miliard euro rocznie.

Zdecydowana większość (92,3%) firm planujących inwestycję w energetykę wiatrową w Polsce, zainteresowana jest przygotowaniem własnego projektu i budowy farmy wiatrowej. Mniejszym zainteresowaniem cieszą się takie rozwiązania jak przyłączenie do sieci, nabycie i rozwinięcie projektu czy nabycie gotowego do realizacji projektu/farmy od dewelopera.

Lokalizacja nowych inwestycji

Ilustracja 2. Zainteresowanie inwestorów poszczególnymi rejonami Polski
(Źródło: Raport BSJP&TW)
Ilustracja 2. Zainteresowanie inwestorów poszczególnymi rejonami Polski (Źródło: Raport BSJP&TW)


Inwestorzy planują instalacje elektrowni wiatrowych w różnych rejonach Polski. Głównym czynnikiem determinującym wybór lokalizacji elektrowni są warunki meteorologiczne. Rejonem, który inwestorzy uznali za najbardziej atrakcyjny jest województwo zachodniopomorskie. Ponad 51% firm planujących inwestycje deklaruje, że właśnie tam będą realizowane ich projekty. Trochę mniej, ok. 36% firm zainteresowanych jest województwem dolnośląskim a 33% województwem pomorskim. Zainteresowanie inwestorów poszczególnymi rejonami Polski przedstawia Ilustracja 2.

Tabela 3. Projekty obecnie realizowane w branży energetyki wiatrowej.
(Źródło: PSEW)
Tabela 3. Projekty obecnie realizowane w branży energetyki wiatrowej (Źródło: PSEW)


Realizowane i planowane projekty

Obecnie realizowanych jest w Polsce kilka większych projektów związanych z pozyskiwaniem energii z wiatru. Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej wyróżnia następujące projekty (Tabela 3).

Jednak na szczególną uwagę zasługuje plan budowy elektrowni wiatrowej na Bałtyku. Projekt, którego realizację planuje gdyńska firma Baltex-Energia Wiatrowa zakłada budowę 260 turbin wiatrowych w rejonie Południowej Ławicy Środkowej, ok. 90 km na północ od Ustki. Łączna moc turbin w wysokości 1560 MW to prawie trzy razy więcej niż moc zainstalowana obecnie w energetyce wiatrowej w całej Polsce (ok. 538 MW). Twórcy projektu już starają się o jego akceptację w Ministerstwie Infrastruktury.

Źródła finansowania inwestycji

Firmy planujące inwestycje w budowę elektrowni wiatrowych w Polsce w zdecydowanej większości (45% finansowania) zamierzają pokryć koszty inwestycji z kapitału własnego. Trochę mniej (40% finansowania) ma pochodzić z kredytów bankowych/preferencyjnych a najmniejszy odsetek finansowania inwestycji (15%) przedsiębiorcy chcą pozyskać z bezzwrotnych środków unijnych i krajowych. Udział poszczególnych źródeł w finansowaniu inwestycji przedstawia Ilustracja 3.

Ilustracja 3. Procentowy udział poszczególnych źródeł w finansowaniu inwestycji.
(Źródło: Raport BSJP&TW)
Ilustracja 3. Procentowy udział poszczególnych źródeł w finansowaniu inwestycji. (Źródło: Raport BSJP&TW)

Według autorów raportu BSJP&TW, tak niski planowany udział dotacji unijnych i krajowych w finansowaniu inwestycji może wskazywać na to, że rozwiązania prawne stosowane przy procesie ich pozyskiwania są w Polsce wciąż problematyczne i nie do końca jasne.

Bariery dla inwestorów

Główną przeszkodą stojącą na drodze inwestycji w energetykę wiatrową są regulacje prawne zawarte w polskim prawie energetycznym. Podstawowym problemem są kwestie związane nieruchomościami, na których farmy wiatrowe mają powstać jak i nieruchomościami potrzebnymi do urządzenia całej wymaganej infrastruktury. Aby możliwa była budowa elektrowni wiatrowej na danym obszarze, w treści jego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego musi być zagwarantowana wzmianka o możliwości budowy parku wiatrowego. Autorzy raportu zaznaczają też, że innym problemem, są nie do końca jasne zasady przyznawania dotacji dla inwestycji w energetykę wiatrową, które często są interpretowane na niekorzyść inwestorów.

Planowana nowelizacja prawa energetycznego powinna rozwiązać niektóre problemy, jednak może stworzyć kolejne. Jak podkreśla w raporcie Janusz Radzikowski, pełnomocnik zarządu ds. energii wiatrowej firmy Winbud, zawarta w projekcie zaliczka na poczet opłaty przyłączeniowej w wysokości 30 tys. złotych za 1 MW mocy przyłączeniowej może okazać się barierą nie do przeskoczenia dla mniejszych przedsiębiorców – planując przyłączenie elektrowni o mocy 30 MW, przedsiębiorca musiałby natychmiast „zamrozić” 900 tys. złotych.

Jednak nie wszystkie przepisy prawa energetycznego wydają się być wymierzone „przeciwko” inwestorom. Przepisem wspierającym inwestycje w energetykę wiatrową jest obowiązek zakupu energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE), według którego żaden sprzedawca energii nie może odmówić zakupu takiej energii. Dostawcy energii pochodzącej z OZE zarabiają nie tylko na sprzedaży samej energii, ale też na świadectwach jej pochodzenia, które sprzedawcy energii również mają obowiązek nabyć. To, w połączeniu ze stałym wzrostem popytu na energię elektryczną oznacza, że jeśli dany inwestor już postawi turbiny wiatrowe, na pewno będą one generować zyski.

Źródła:

- Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (www.psew.pl)
- Raport kancelarii BSJP we współpracy z Taylor Wessing
(http://www.bsjp.pl/files/news/BSJPTW_Report_Wind_Energy_Investment_07_2009_PL.pdf)
- http://energetyka.wnp.pl/na-baltyku-powstanie-elektrownia-wiatrowa,84406_1_0_0.html
- http://www.pse-operator.pl/index.php?modul=8&id_rap=213

Komentarzy: 2

Boksy
19 lipca 2009 (23:43)
Sporo Panowie....
sporo wiedzy....dobry przekrojowy artykuł. Niestety mało krytyczny wobec energii wiatrowej, która zniknie gdy pojawią się mniej energochłonne alternatywne źródła.

Rafał Lorent
20 lipca 2009 (18:12)
wiatr bez przyszłości
Ile byłoby tych inwestycji bez pomocy państwa, bez wymagań prawnych odnośnie dwutlenku węgla? Wiatr jest droższy i mniej wydajny niż węgiel - stanowi alternatywę ze względów polityczno-ideologicznych, nie ekonomicznych. Po peak oil tylko fuzja i atom mogą coś dać, wiatr itp. egzotyczne zabawki dla bogatych zielonych z Holandii czy Niemiec pozostaną tak jak teraz skromnym promilem w globalnej produkcji energii elektrycznej.
  • Dodaj komentarz
  • Tytuł
  • Treść
  • Pseudonim
  • Przepisz kod obrazka
  • Kod obrazka:
Raporty
zobacz również
Tytanii Energii 2012 - Ogłoszenie wyników

24 kwietnia 2013 roku w Kopalni Soli Wieliczce odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród konkursu „Tytanii Energii 2012”, który towarzyszył III edycji Forum Spalania Biomasy. Serwis...
[zamknij]W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo dokonać w każdym czasie zmiany ustawień dotyczących cookies. Więcej szczegółów w naszej "Polityce Prywatności".