mojeopinie.pl "Bangladesz - jeden z najbiedniejszych krajów świata"

Bangladesz jest krajem rzadko odwiedzanym przez turystów, przynajmniej nie tak często jak pozostałe kraje azjatyckie. Nieliczne zabytki, niezbyt dogodne warunki transportu, zły stan dróg oraz wysoki poziom ubóstwa po części przysłania turystyczne walory tego kraju.

Obrazek


Jednak jest tam coś, co wzbudza zainteresowanie, ciekawość poznania, coś, co sprawia, że jednak warto go odwiedzić.
Bangladesz jako jeden z najbardziej zaludnionych krajów świata jest słabo rozwinięty nie tylko pod względem turystycznym, ale także gospodarczym. Z zaludnieniem ponad 1000 osób na 1 km kw. zajmuje ósme miejsce na świecie. Większość mieszkańców tego kraju trudni się rolnictwem, głównie uprawą ryżu, dlatego też dominującą część krajobrazu stanowią pola ryżowe. Jednak ze względu na długotrwałe opady deszczu przypadające na okres letni, tajfuny, a nawet cyklony, część rolników traci swoje zbiory stanowiące często ich jedyne źródło ich utrzymania. W ostatnich latach jedynym ratunkiem dla niektórych z nich stała się hodowla krewetek. Dzięki temu rekompensują straty poniesione w okresie powodzi. Jednym z importerów krewetek z Bangladeszu jest m.in. Polska. Poza przetwórstwem produktów rolnych, pozostałe gałęzie przemysłu są bardzo słabo rozwinięte. Ze względu na niski poziom technologiczny, słabo rozwiniętą infrastrukturę i komunikacje, niedostateczne dostawy energii, powolne wdrażanie reform, niski poziom wykształcenia (ponad połowa ludności to analfabeci) oraz dominującą korupcję proces poprawy warunków życia mieszkańców w Bangladeszu nie należy do łatwych.

Riksza - jeden z najpopularniejszych środków transportu w Bangladeszu
Riksza - jeden z najpopularniejszych środków transportu w Bangladeszu

Dhaka, stolica Bangladeszu i jej okolice słyną z produkcji odzieży. W rejonach takich jak Gazipur i Narayanganj oraz na przedmieściach Dhaki – Ashulia, Savar, Tongi znajduje się setki fabryk produkujących ubrania dla firm z całego świata. Niskie koszty produkcji wynikające głównie z istnienia taniej siły roboczej spowodowały, że firmy odzieżowe po części przenoszą swoją produkcję z Chin do Bangladeszu. To właśnie tutaj produkowane są na szeroką skalę podkoszulki, bluzki, spodnie i koszule, które potem trafiają na półki naszych sklepów. Ze względu na niskie koszty produkcji w Bangladeszu oraz spadek opłacalności produkcji w Chinach, coraz częściej zdarzają się przypadki, kiedy również chińscy producenci przenoszą swoje zaplecze technologiczne właśnie do Dhaki.

Nie tylko na przedmieściach stolicy, ale także w samym jej centrum, nie sposób nie zauważyć bezdomnych, ubogich, proszących o kilka thaka (waluta Bangladeszu). Brak podstawowych środków do życia zmusza wielu z nich do podejmowania wszelkich kroków pozwalających przetrwać z dnia na dzień. Dla niektórych Bengalczyków jedną z form zatrudnienia jest praca w fabrykach, dla innych drobny handel uliczny. Obraz handlarzy oferując drobny asortyment taki jak ręcznik, ścierki, kwiaty czy nawet żywy inwentarz pasażerom samochodów nie należy tam do rzadkości. Ze względu na duże korki uliczne jest to dość łatwy, bezpośredni sposób dotarcia do klienta. Wielu Bengalczyków ze względu na brak wystarczających środków do życia mieszka w bardzo trudnych warunkach. Są tacy, którzy zamieszkują domy przypominające baraki wykonane z płacht, drewna lub drobnych metalowych konstrukcji. Najtrudniejszym dla nich okresem jest zima, kiedy temperatura spada do około 10-15 stopni Celsjusza. Podczas chłodnych zimowych wieczorów, aby się ogrzać, rozpalają przed swoimi „domkami” niewielkie ogniska.

Jackfrut - największy na świecie owoc rosnący na drzewie Jackfrut - największy na świecie owoc rosnący na drzewie

Ze względu na wilgotny klimat zwrotnikowy w Bangladeszu można spotkać wiele egzotycznych owoców. Do najpopularniejszych z nich zalicza się mango, liczi, banany oraz jackfrut. Kiedy przychodzi sezon na dany owoc, ulice miast zapełniają się drobnymi handlarzami, którzy na wózkach oferują do sprzedaży świeże, a nawet już obrane owoce. Życie na bengalskiej ulicy toczy się swoim rytmem. Często spotykanym obrazem są przydrożne sklepiki oraz budki, w których można kupić artykuły spożywcze, zjeść lokalnego kurczaka czy napić się herbaty. Wystarczy, że sprzedawca zapewni parasol, pod którym można się schronić przed promieniami słońca, a klienci sami znajdują sobie miejsce, gdzie mogą spocząć. Najczęściej są to przydrożne murki lub skrzynki.

Jedną z rzeczy która najbardziej zdziwiła mnie na ulicach Dhaki była sieć kabli wisząca na ścianach budynków i drewnianych słupach. Ze względu na poziom ich zagmatwania nie mogłam sobie wyobrazić, jak udaje im się odnaleźć właściwy kabel, który akurat należy wymienić lub połączyć. Podobną sieć elektryczną można zaobserwować również na ulicach Delhi w Indiach.

Oddalając się od stolicy spotykamy wiele budynków, które od kilku lat znajdują się w stanie budowy. Ze względu na brak środków finansowych i odpowiednich narzędzi pracy, proces ich powstawania jest bardzo mozolny i mało efektywny. Podobna sytuacja jest z drogami. Poza Dhaką pokryte są one ubitym piaskiem, a dziury i wyboje nie należą tam do rzadkości. Jednak uroku dodają im kolorowe, bogato zdobione samochody ciężarowe. Jest to specyficzna cecha bengalskich dróg, po których jeżdżą tak barwne pojazdy. Jednak najpopularniejszym środkiem transportu w Bangladeszu jest riksza. Przejażdżka nią stanowi nie lada atrakcje dla przybywających tu obcokrajowców. Rower na trzech kółkach jest doskonałym środkiem pomagającym w przemieszczaniu się po zakorkowanych ulicach.

Stacja benzynowa w Dhace, Bangladesz Stacja benzynowa w Dhace, Bangladesz

Bangladesz mimo że jest mało atrakcyjnym pod względem turystycznym, to jednak warto go odwiedzić, głównie ze względu na jego mieszkańców i panującą tam atmosferę. Bengalczycy, brykając się z trudami dnia codziennego, mimo wszystko, zachowują pogodę ducha. Obraz zakorkowanych ulic, nieustanne odgłosy klaksonów, chaos oraz bogactwo kolorów jakie można zaobserwować nie tylko na kobiecych ubraniach, ale także środkach transportu, pozwala poczuć wyjątkowy klimat tego miejsca. Jednym z najważniejszych zadań jakie stoją przed rządem w Bangladeszu jest wprowadzenie reform, które przyczynią się do poprawy warunków życia jego obywateli. Jednak bez konkretnych planów i zdecydowanych działań będzie to proces trudny i długotrwały.

Autor: Magdalena Krasuska dla serwisu www.mojeopinie.pl