Powiązane tematy dla "powstanie warszawskie"
Kręcimy powstanie
Kultura · Film · 21 maja 2014 (20:57)
O tym, że film dokumentujący „Powstanie warszawskie” wart jest uwagi, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak czy okraszanie go kolorem i dialogami jest konieczne? To już nie jest takie pewne. »
Był sobie dzieciak, czyli kolejny nijaki film o powstaniu
Kultura · Film · 11 sierpnia 2013 (08:20)
Czy w powstaniu warszawskim jest nadal coś do odkrycia? Albo czy można pokazać je w nowy, nieznany dotąd sposób? Taki cel postawił sobie Leszek Wosiewicz, który przed seansem podczas Festiwalu Nowe Horyzonty mówił o tym, że długo szukał oryginalnego sposobu na opowiedzenie swojej historii tak, jak jeszcze tego nie zrobiono. »
Grymaśnica 2.0 Sezon 1, Epizod 17 – Godzina W
Subiektyw · Społeczeństwo · 1 sierpnia 2013 (12:29)
Dzisiaj wyjątkowo będzie poważnie. Bez zgrywów i przycinania komukolwiek. Chyba że winnym sytuacji, o której piszę poniżej. »
Kłusownicy w służbie Hitlera
Kultura · Książka · 11 sierpnia 2011 (20:30)
Wyjątkowo okrutna działalność nazistowskiej jednostki pod dowództwem Oskara Dirlewangera to jedna z najciemniejszych kart historii II wojny światowej. Francuski historyk Christian Ingrao, mierząc się z trudem zagadnienia, oddaje nakładem wydawnictwa Czarne, wnikliwą i szczegółową monografię poświęconą zbrodniczej działalności niemieckiego dowódcy i jemu podległych... »
Radio „Błyskawica” – głos Powstania Warszawskiego
Historia · Wydarzenia z historii · 8 sierpnia 2011 (00:00)
"Halo! Tu Błyskawica, stacja nadawcza Armii Krajowej w Warszawie na fali 32,8 i 52,1 metra" – tymi słowami rozpoczęła 8 sierpnia 1944 roku nadawanie powstańcze radio „Błyskawica”. Jego głos brzmiał od tej pory do końca Powstania, niosąc światu informacje o losie Warszawiaków. Ale zadziwiająca historia tej radiostacji rozpoczęła się znacznie wcześniej. »
„Tam wszędzie był front” - rozmowa z Henrykiem Schiele ps. „Aramis”
Historia · Bohaterowie · 5 czerwca 2011 (16:59)
Z Henrykiem Schiele rozmawia Bartłomiej Bartoszek Jak z kolegą wychodziliśmy by zobaczyć co się stało to natknęliśmy się na dwie młode dziewczyny. One stały w oknie i zmasakrowało im twarze, a siła wybuchu była tak duża, że zerwało z nich niemal całe ubranie. Na podwórzu stało drzewo liściaste, a po wybuchu było łyse. »
Droga do „normalności” - ostatnia część rozmowy z Tadeuszem Góralskim ps. „Góral”
Historia · Bohaterowie · 7 maja 2011 (10:28)Ten okres stalinowski był gorszy niż wszystkie moje przeżycia wojenne i powstańcze. Za okupacji wiadomo przynajmniej było kto przyjaciel, a kto wróg. »
63 dni - ciąg dalszy rozmowy z Tadeuszem Góralskim ps. „Góral”
Historia · Bohaterowie · 24 kwietnia 2011 (10:00)Gdy wyjrzałem przez okno to jakieś 5-7 metrów ode mnie stał ten czołg. Chwyciłem więc te butelki, rzuciłem jedną, drugą, trzecią i nagle ten kolos, ta cholerna forteca daje całą wstecz. »
Nieoczekiwane spotkanie – rozmowa z Tadeuszem Góralskim ps. „Góral”
Historia · Bohaterowie · 21 kwietnia 2011 (20:40)Biegliśmy jakieś 500-600 metrów nie rozumiejąc co się dzieje. Dopiero na małej leśnej polanie, ustawieni w czworobok dowiedzieliśmy się, że dziś nad ranem Armia Czerwona wkroczyła do Polski (…). »
Miałem sporo szczęścia w powstaniu
Historia · Bohaterowie · 11 sierpnia 2010 (11:15)
Rozmowa z Jerzym Leonowiczem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego. »
Wydarzenia dnia
Brak wydarzeń w tej kategorii...